• Projeniz ve Reklam Süreçleriniz İle İlgili Ücretsiz Danışmanlık Alın - Whatsapp +90 542 712 01 64

Marka Konumlandırma

Marka Konumlandırma

Marka konumlandırma size odaklanmanız gereken doğru hedef kitle için yapmanız gerekenlerin özetidir. Pazarda bulunan birçok ürün için üretim standartları, teknolojisi, içindekileri hemen hemen aynı olmasına rağmen bazı markalar hedefine daha odaklanmış iletişim stratejileri ile ürünlerini öne çıkarabiliyorlar. Konumlandırma, bir markanın güçlü bilinirlik oluşturması ile rekabet avantajı kazanmanın başlangıç noktasıdır. Marka konumlandırma stratejilerinde marka imajını sahip oldukları ayırt edici ürün ve hizmeti hedef pazarındaki kullanıcılarına göre düzenlemelidirler.

Ne Yapılmalıdır, Biz Neler Yaparız ;

  • Tüm yerel ve global rakip analizleri detaylıca yapılarak, slogan, renk, ambalaj ve iletişim dili gibi farklar belirlenir.
  • Özelliğe göre, fiyatına göre, kullanımına göre avantajlar ve dezavantajlar listelenir.
  • Markanın swot analizi yapılır ve konumlandırma stratejisine karar verilir.
  • Hedef kitlenin demografik yapısı çalışılır ve tüketim alışkanlıkları incelenir
  • Markanın kurumsal olarak kullanacağı renk ve harmoni paletleri seçilir
  • Markanın akılda kalıcı sloganı belirlenir.
  • Markanın iletişim dili ve tasarım dili belirlenir.

Kısacası marka DNA’sı oluşturulur.

En Güçlü Yanlarınıza Odaklanmak

Markalar için tüketicinin zihninde yarattığı hikaye onların en önemli stratejileri olmalıdır ve bu mesaja odaklanıp onun üzerine giderlerse başarılı olmaları çok daha kolaydır. Otomotiv sektöründe en güvenli araba diye sorduğumuzda aklımıza hemen hepimizin bildiği isim gelir ( Volvo ) Bu gibi birçok marka birçok kategoride kendi pazarlarında tüketicinin zihninde yer etmeye çalışırlar. Burada Ajans PSC olarak biz, markanızın en iyi olduğu şeye odaklanıp onu parlatmak için çalışırız.

Otomotiv sektörünü ele almaya devam edelim;

Mercedes konfor ile bütünleşir
BMW sürüş keyfi ile bütünleşir
Ferrari hız ile bütünleşir
Toyota aile kavramı ile bütünleşir
Tesla elektrikli araba ve inovasyon ile bütünleşir
Mini Cooper gençler ve genç olmak isteyenler ile bütünleşir
Bentley lüks kavramı ile bütünleşir

Ve tüm bu markalar bu algıyı sürdürmek için iletişimlerini bu doğrultuda yaparlar. Siz de markanız için en iyi olduğunuz alanı bulup bu doğrultuda tüketicinin zihninde yer etmelisiniz.

Özdeş Markalar

Belirli bir durum ile özdeşleşen marka olabilirsiniz. Örneğin futbol maçları ve spor müsabakaları ile pizza markaları özdeşleşmek ister. Yılbaşı gibi zamanlarda çerez markaları özdeşleşmek ister. Bu gibi durumlar ile markanızı özdeş hale getirmeye çalışıyoruz.

Sembol Markalar

Güçlü olmayı başarmış bazı markalar artık sadece sembolleri ile kendilerini adres gösterebilirler. Örneğin arabanın yıldızı, t-shirt’ün timsahı gibi.

Pazar Lideri Markalar

Dünyanın hemen hemen her işinde ilk olan her zaman daha fazla kazanır ve genellikle pazarın lideri olur. Bugün gazlı içecek sektöründeki dünya markası, sabah mutlaka uğradığımız kahve durağı gibi markalar pazardaki payın büyük çoğunluğunu ellerinde bulundururlar.

Farklı Hissettiren Markalar

Bu markalar, tüketiciyle öyle bir bağ kurar ki, kendilerini herkesten farklı olduklarına inandırırlar. Ürünlerini kullananlar kendilerini daha iyi ve daha üstün hissederler. Aklınıza gelen markaları duyar gibiyiz… Amerikan Express, Chanel ve Rolls Royce bu markalara mükemmel örnek olurlar.

Aitlik Veren Markalar

Bazı markalar tüketicilerin yaşam tarzlarına odaklanarak, onlara aitlik hissi verirler. Kendimizi bu markalar ile tanımlarız. Örneğin Vans giyerek, Converse giyerek aslına ne tarz birisi olduğumuzu topluma anlatmış oluruz.

Efsane Markalar

Tarihte bir yeri olan, dizilere filmlere konu olabilmiş bazı markalar vardır. Bu markalar ticari işletmenin çok üstüne çıkabilmiş ve toplumda aşık olunan markalar haline gelmişlerdir. Harley Davidson ve  Levi’s 501 gibi örnekler verebiliriz.